Czesław Niemen - przegląd twórczości


Archiwum

Wyniki konkursów wokalnych I edycji w 2009 r.

 

Publikujemy wyniki konkursów wokalnych zorganizowanych podczas I MŁODZIEŻOWEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI CZESŁAWA NIEMENA - 22 października 2009 r. w Hotelu-Restauracji Wawrzyniak w Perzycach.

Konkurs dla gimnazjalistów:

Jury w składzie: Grażyna Morawska, Beata Molenda, Jerzy Świca, Paweł Płócienniczak - przewodniczący

1. miejsce: Sylwia Nowak

2. miejsce: Anna Skrzypczak

3. miejsce: Izabella Zalewska

Wyróżnienie: Nikoletta Zaradna

Wyróżnienie: Sylwia Nowak

Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych:

Jury w składzie: Marek Olejnik, Jerzy Świca, Juliusz Poczta, Antoni Urban - przewodniczący

1. miejsce: Alicja Samorzewska

2. miejsce: Aurelia Jargoła

3.miejsce: Zuzanna Grzeżółka

Wyróżnienie: Weronika Jarmużek

Wyróżnienie: Dawid Marek

Poniżej publikujemy artykuł poświęcony naszemu Przeglądowi opublikowany na łamach tygodnika Informacje Regionalne. Dziękujemy Redakcji tygodnika za objęcie patronatem imprezy i zgodę na zamieszczenie tekstu na naszej stronie. Korzystając z przychylności IR publikujemy także wywiad z Antonim Urbanem, przewodniczącym Jury konkursu wokalnego dla gimnazjalistów.

 

Tygodnik Informacje Regionalne z  27 października 2009 r.

Czesław Niemen niektóre swoje piosenki dopracowywał całe życie. Uczestnicy Młodzieżowego Przeglądu Twórczości w Perzycach mieli na to niespełna dwa miesiące. Ogółem do przesłuchań konkursowych, które odbyły się 22 października w Restauracji-Hotelu Wawrzyniak zgłosiło się prawie czterdziestu młodych wykonawców. Stało przed nimi nie lada wyzwanie – zmierzyć się z piosenkami Mistrza. Jednym poszło lepiej, ale byli i tacy, którzy nie poradzili sobie z tak wysoko postawioną poprzeczką. Szczególna krytyka spadła na gimnazjalistów i tu gorzkich słów nie szczędził im przewodniczący jury – Paweł Płócienniczak.
– Czesław Niemen to zjawisko epokowe, a nam przyszło ocenić młodzież, która chce śpiewać jego piosenki. Żal, że wykonawcy wybrali te najpopularniejsze. Wiemy, że nie było łatwo – mówił przewodniczący.
Według jurorów: wspomnianego Pawła Płócienniczaka, Grażyny Morawskiej, Beaty Molendy i Jerzego Świcy, najlepiej z tą poprzeczką w kategorii gimnazjalistów poradziła sobie Sylwia Nowak z Przespolewa Kościelnego, która urzekła szacowne grono interpretacją klasyku „Dziwny jest ten świat”. Druga nagroda przypadła Annie Skrzypczak z Kobierna za „Bema pamięci żałobny rapsod”, wyróżniona została tu Nicoletta Zaradna z Biadek.
Poziom wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych był wyższy, a to ze względu na to, że do Perzyc przyjechali laureaci ogólnopolskich konkursów piosenki. Tu jury – obradujące tym razem w nieco innym składzie – miało większy problem z rozlokowaniem nagród, choć już podczas występów dało się zauważyć, kto ich do siebie przekonał. Komisja w składzie: Antoni Urban jako przewodniczący oraz Marek Olejnik, Juliusz Poczta i Jerzy Świca pierwszą nagrodę postanowiło przyznać Alicji Samorzewskiej z Kramska k. Konina. Jak podobała się jej interpretacja piosenki „Pod papugami” można się było przekonać podczas koncertu laureatów, gdzie bisom nie było końca. Zdobywczynią drugiej nagrody okazała się Aurelia Jargoła z ZSP Zduny, która w utworze „Jednego serca” pokazała, co potrafi zrobić ze swoim donośnym głosem. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Weronika Jarmu- żek z I LO Krotoszyn. Imprezę uświetniła swoim koncertem muzykująca rodzina Morawskich ze Zdun, a gwiazdą wieczoru był Mariusz Lubomski.
– Mimo kilku rzeczy, które w przyszłości postaramy się poprawić, imprezę trzeba zaliczyć do udanych. Muszę podkreślić, że bez pomocy pana Jerzego Wawrzyniaka, nie bylibyśmy w stanie zrealizować tego przedsięwzięcia. Jest pomysł, aby w przyszłym roku konkurs zrobić wcześniej, a na koniec publiczności zaserwować koncert najlepszych połączony z finałową rozgrywką. Rozważamy, by do nazwy dodać przydomek „Wielkopolski”. Bo fakty są takie, że nasza impreza miała zasięg wojewódzki – podsumowuje Tomasz Chudy, dyrektor ZOK.

Hanna Banaszak

 

Urzekła mnie ich  świeżość i bezpretensjonalność

 Z Antonim Urbanem, głównym jurorem  i Młodzieżowego Przeglądu Twórczości Cz. Niemena, rozmawia Hanna Banaszak


Czy uważa Pan, że uczestnicy  przeglądu w Perzycach poradzili sobie z interpretacją bardzo trudnych utworów Czesława Niemena?
– Myślę, że w części sobie poradzili, a tak jak słyszeliśmy, niektórym przyszło to z wielkim trudem. Mimo wszystko jestem tego zdania, że młodzi ludzie powinni na swój warsztat brać piosenki Niemena. Przede wszystkim z tego względu, że zarówno muzyka, jak i słowa w tym przypadku odgrywają wielką rolę. A nie tak jak jest dziś na rynku muzycznym, że w większości wykonawców tekst jest nieważny. Niemen mówił, że tekst dla niego nie jest pretekstem - a jest duszą.
Od 31 lat jest Pan związany z aktorstwem i piosenką. Podczas przesłuchań mieliśmy okazję zobaczyć Weroni-kę Jarmużek, która nieźle śpiewała, a przy  tym wykazała się zdolnościami aktor-skimi. Wielu sądziło, że znaj-dzie się w ścisłej czołówce...
– Myślę, że Weronika musi jeszcze popracować nad swoim wnętrzem, bowiem aktorstwo nie jest najważniejsze.  Inne dziewczyny z kolei, gdy nie umiały sobie poradzić ze śpiewem, próbowały zrobić z tego „piosenkę aktorską”.  Myślę, że można się opierać na różnych sposobach działania, pod warunkiem, by to coś dało wykonawcy i odbiorcy.
W przeszłości był Pan  jurorem w wielu przeglądach twórczości Niemena. Czy to już reguła, że jego utwory chętniej śpiewają kobiety?
– Nie wiem dlaczego, ale kobiety zdominowały mężczyzn w ogóle. Dlatego nie dziwi mnie to, że w Perzycach też tak się stało.
Czym urzekły Pana triumfatorki perzyckiego przeglądu?
– Na temat pierwszej grupy wykonawców nie mogę się wypowiedzieć, gdyż dojechałem dopiero na drugą część poświęconą starszym uczestni- kom. Jeśli natomiast chodzi o drugą kategorię, to na pewno urzekła mnie świeżość i bez- pretensjonalność w sposobie podejścia do utworów.
Jeden z jurorów dość ostro skrytykował poziom wśród gimnazjalistów. Inny stwierdził, że wiek 14-16 lat to za  wcześnie, by z powodzeniem wykonywać niełatwe piosenki Niemena.
– Sądzę, że na etapie przesłuchań  nie należy tych młodych „artystów” tak ostro oceniać. Trzeba natomiast im doradzać. Jeśli oni nie sprostają pewnym wymaganiom - to jest to raczej wina osób starszych i  opiekunów, którzy w   odpowiednim momencie nie zwrócili  im uwagi lub odpowiednio ich nie ukierunkowali. Nie ukrywam, że zdarzyły się tu wpadki, które nie powinny mieć miejsca. Byli tacy, którzy być może powinni się zająć inną dziedziną, a nie piosenką. 
Czy zatem takie przeglądy są potrzebne?
– Jak najbardziej są potrzebne, choćby z tego względu, że może się wtedy ujawnić  wielki talent.
A czy w Perzycach były takie talenty?
– Myślę, że tak.  Mam tu na myśli nagrodzonych. Jednak każdy z nich musi ten talent rozwijać, a na sukces ciężko pracować.

Antoni Urban -  w latach 1979-2002 aktor, śpiewak – solista Teatru Muzycznego w  Poznaniu, pedagog Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu, którego absolwentami są między innymi: Maciej Molęda, Renata Jusis, Katarzy- na Klich czy Katarzyna Wilk.  Antoni Urban jest pomysło- dawcą i jednym z głównych organizatorów ogólnopolskiego festiwalu piosenki poświęconemu Czesławowi Niemenowi, który odbywa się w Luboniu.




Organizator

Zdunowski Ośrodek Kultury



Polecamy

Pogranicze Kultur



Partnerzy

header



Patroni

header